Co warto wiedzieć przed podróżą kamperem lub z przyczepą do Hiszpanii?

Hiszpania to rozległy kraj na Półwyspie Iberyjskim jest świetnie znany każdemu, kto ceni sobie letni wypoczynek na słonecznej, piaszczystej plaży. Zobacz, co warto wiedzieć przed wyruszeniem w podróż do Hiszpanii.

 • Wjazd do Hiszpanii
 • Ograniczenia prędkości dla kamperów i przyczep kempingowych w Hiszpanii
 • Informacje o opłatach drogowych w Hiszpanii
 • Stacje benzynowe – godziny otwarcia i metody płatności w Hiszpanii
 • Ogólne zasady ruchu drogowego w Hiszpanii

Wjazd do Hiszpanii

Wymagania wjazdowe dla obywateli europejskich
Aby wjechać do Hiszpanii, obywatele europejscy potrzebują (tymczasowego) paszportu, (tymczasowego) dowodu osobistego lub paszportu dla dzieci. Z wyjątkiem tymczasowego dowodu osobistego, dokumenty te nie mogą być przedawnione przez okres dłuższy niż rok (osoby przylatujące samolotem powinny sprawdzić w swojej linii lotniczej, czy przyjmują przeterminowane dokumenty). Osoby podróżujące z osobami niepełnoletnimi, które nie należą do własnej rodziny, powinny mieć przy sobie pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody przez ich opiekunów prawnych.

Podróż do Hiszpanii ze zwierzętami
Zwierzęta takie jak psy, koty i fretki muszą spełniać następujące wymagania, aby wjechać do Hiszpanii: Muszą mieć co najmniej 15 tygodni. Potrzebują również unijnego paszportu dla zwierząt domowych, a także identyfikatora w postaci mikroczipu oraz ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienia muszą być przeprowadzone zgodnie z zaleceniami producenta szczepionki przy użyciu zatwierdzonego preparatu szczepionki oraz muszą być udokumentowane i przeprowadzone co najmniej 21 dni przed wjazdem do Hiszpanii. Tatuaż identyfikujący zwierzę jest dozwolony tylko wtedy, gdy został wykonany przed 3 lipca 2011. Maksymalnie pięć zwierząt może być zabranych ze sobą w celach prywatnych. Weterynarze często zalecają szczepienie przeciwko leiszmaniozie podczas podróży w rejon Morza Śródziemnego, jednak szczepienie nie jest obowiązkowe.

Autostrady w Hiszpanii

Ograniczenia prędkości dla kamperów i przyczep kempingowych w Hiszpanii

Od połowy 2021 r. w hiszpańskich miastach obowiązuje ograniczenie prędkości zależne od liczby dostępnych pasów:
– jeden pas w każdym kierunku = 30 km/h
– jeden pas w obu kierunkach bez oznaczeń pasów i bez chodników = 20 km/ h
– dwa lub więcej pasów ruchu w każdym kierunku = 50 km/h

W Madrycie i Barcelonie istnieją również strefy ekologiczne, do których można wjeżdżać w zależności od pory dnia lub ogólnie tylko z plakietką ekologiczną. Plakietki ekologiczne nie są dostępne dla pojazdów z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi – zalecamy korzystanie z komunikacji miejskiej.

Dozwolone prędkości w Hiszpanii

Informacje o opłatach drogowych w Hiszpanii

Hiszpania ma dobrze rozwiniętą sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu, z których część to drogi płatne. W przypadku autostrad rozróżnia się eksploatowane publicznie iw większości bezpłatne Autovía (A) oraz prywatne i odpowiednio płatne Autopista (AP). Czasami obie kategorie biegną równolegle do siebie, ale często łączą się po pewnych sekcjach. Clearways są zazwyczaj bezpłatne. Opłaty są pobierane w punktach poboru opłat w Hiszpanii i można je uiścić gotówką lub kartą kredytową – karty debetowe/bankowe nie są akceptowane. Dzięki VIA-T Box, transponderowi opłat drogowych Bip & Go lub innym systemom transponderów opłat drogowych możliwe jest również elektroniczne obciążanie opłat, a tym samym korzystanie z szybszych pasów w punkcie poboru opłat. Te pasy są zwykle oznaczone Télépéaje , VIA-T,lub po prostu T. Wysokość opłaty zależy zwykle od długości pokonywanej trasy i kategorii pojazdu. Istnieją następujące kategorie:

 • Kategoria 1: Motocykle (z wózkiem bocznym lub bez), pojazdy silnikowe z przyczepą lub bez, do 3 osi bez opon bliźniaczych (w tym przyczepy kempingowe i przyczepy mieszkalne)
 • Kategoria 2: Pojazdy z maksymalnie 3 osiami z oponami bliźniaczymi (w tym przyczepy kempingowe i przyczepy mieszkalne)
 • Kategoria 3: Pojazdy z 4 lub więcej osiami

Stacje benzynowe – godziny otwarcia i formy płatności w Hiszpanii

Stacje benzynowe przy autostradach są zazwyczaj otwarte przez całą dobę. Na drogach wiejskich iw miastach zamykają się one jednak około godziny 20:00. Płatności można zazwyczaj dokonać na rzecz obsługi stacji benzynowej – gotówką, kartą kredytową lub kartą EC/bankową. Dystrybutory paliwa są również powszechne. Jednak niektóre z nich nie akceptują kart kredytowych wydanych w Niemczech, ale czasami WE/karty bankowe z chipem. Generalnie jednak nie jest złym pomysłem, aby w weekendy, w nocy i na trasach o ograniczonej infrastrukturze przed wejściem do pojazdu upewnić się, że zbiornik jest pełny.

Ogólne zasady ruchu drogowego w Hiszpanii

Prawo jazdy i rejestracja pojazdu: Krajowe prawo jazdy UE wystarcza do prowadzenia przyczepy stacjonarnej lub przyczepy kempingowej. Dowód rejestracyjny część 1 należy również zabrać ze sobą podczas podróży.

Limit jazdy po alkoholu: Czy to orzeźwiająca sangria, czy pyszna Rioja – połączenie alkoholu i prowadzenia samochodu również nie jest dobrą kombinacją w Hiszpanii. Podczas kontroli Hiszpanie rozróżniają poziom alkoholu we krwi od poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 , test oddechowy nie może przekroczyć 0,25 ‰. Dla początkujących kierowców, którzy mają mniej niż dwa lata doświadczenia w prowadzeniu pojazdu, limit alkoholu we krwi wynosi 0,3‰, a test oddechowy wynosi 0,15‰.

Światła dzienne:W Hiszpanii światła do jazdy dziennej nie są obowiązkowe. Generalnie zaleca się jednak jazdę ze światłami do jazdy dziennej.

Foteliki samochodowe dla dzieci: Również w Hiszpanii dzieci o wzroście do 135 cm potrzebują odpowiedniego fotelika, który można umieścić tylko na tylnych siedzeniach. Dozwolone są wyjątki, jeśli pojazd nie ma tylnych siedzeń lub jeśli tylne siedzenia są już całkowicie zajęte przez inne foteliki dziecięce.

Kamizelki odblaskowe są obowiązkowe: każdy pojazd powinien mieć co najmniej jedną kamizelkę odblaskową dla kierowcy. W przypadku awarii lub wypadku na autostradach lub drogach krajowych, w których pasażerowie muszą opuścić kamper lub samochód, muszą również założyć odblaskową kamizelkę odblaskową.

Zimowe opony:Opony zimowe nie są obecnie obowiązkowe w Hiszpanii. W zależności od pory roku i regionu mogą one być przydatne. Łańcuchy śniegowe mogą być używane na drogach całkowicie zaśnieżonych, przy maksymalnej prędkości 50 km/h.

Rozmowa przez telefon podczas jazdy: Kierowcy mogą używać telefonu komórkowego tylko podczas jazdy z całkowicie wolnymi rękami. Noszenie słuchawek lub słuchawek dousznych jest zabronione. Kara za naruszenia zaczyna się od 500 euro.

Oznakowanie ładunków wystających: Ładunki wystające do tyłu (maks. 10%) muszą być oznakowane co najmniej jednym czerwono-białym kreskowanym znakiem ostrzegawczym (50 cm x 50 cm). Dotyczy to również bagażników rowerowych, nawet jeśli nie są załadowane. Jeżeli ładunek rozciąga się na całej szerokości pojazdu, wymagane są dwa znaki ostrzegawcze po prawej i lewej stronie.

Biwakowanie poza kempingami lub oficjalnymi boiskami: Nocleg z kamperem poza kempingami lub stanowiskami kempingowymi jest dozwolony tylko w określonych przypadkach. Generalnie nie jest to dozwolone na obszarach mieszkalnych, w pobliżu kempingu i na plaży. Dozwolone jest parkowanie na ulicach lub parkingach maksymalnie przez trzy noce, pod warunkiem wyraźnego wyrażenia zgody przez odpowiednią gminę. Nawet na terenie prywatnym biwakowanie jest – logicznie rzecz biorąc – dozwolone tylko za zgodą właściciela i na maksymalnie trzy noce.

Parkowanie w miastach i miasteczkach: Kolorowe oznaczenia na krawędzi jezdni informują o tym, czy możesz parkować na obszarach miejskich w Hiszpanii:

 • Żółty = całkowity zakaz parkowania
 • Niebieski = płatna i ograniczona czasowo strefa parkowania (bilety parkingowe od maszyn)
 • Zielony = parking rezydenta (czasami można tam zaparkować o określonych godzinach z biletem parkingowym)
 • Biały = parkowanie bezpłatne

Rowerzyści: Jeśli masz ze sobą rower w przyczepie kempingowej lub kamperze, pamiętaj, że kaski są obowiązkowe dla wszystkich osób spoza Hiszpanii. W mieście dotyczy to tylko rowerzystów poniżej 16 roku życia. Jeśli chcesz wyprzedzić jednego lub więcej rowerzystów swoim kamperem lub samochodem, musisz zachować minimalną odległość 1,50 m. W drodze wyjątku można również przejechać ciągłą białą linię, o ile nie jest zagrożony ruch nadjeżdżający z przeciwka. Generalnie rowerzyści w Hiszpanii mogą jeździć parami obok siebie, a nawet większą grupę rowerzystów określa się jako pojedynczy pojazd. Należy o tym pamiętać przy wjeździe na rondo, na przykład: Jeżeli na rondzie znajduje się już rowerzysta, pierwszeństwo ma cała grupa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *