Co warto wiedzieć przed podróżą kamperem lub z przyczepą do Portugali?

Wjazd do Portugalii – Co warto wiedzieć przed podróżą kamperem do Portugali

Wymagania wjazdowe dla obywateli UE: przyjeżdżając jako turyści, obywatele UE potrzebują (tymczasowego) paszportu lub (tymczasowego) dowodu osobistego lub paszportu dla dziecka.

Wymagania wjazdowe dla dzieci: osoby niepełnoletnie (poniżej 18 roku życia) podróżujące z Tobą, np. znajomi Twoich dzieci, powinni posiadać poświadczone oświadczenie o wyrażeniu zgody przez rodziców lub opiekuna prawnego.

Wymogi wjazdowe dla zwierząt domowych:  psy, koty i fretki potrzebują unijnego paszportu dla zwierząt domowych, identyfikatora w postaci mikroczipu oraz ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, które ma co najmniej 21 dni.

Zwierzęta w wieku poniżej 15 tygodni nie mogą wjeżdżać do Portugalii. Możesz podróżować z maksymalnie pięcioma zwierzętami. Jeśli przekroczysz tę kwotę, będziesz musiał przestrzegać przepisów dotyczących importu handlowego. Zawsze warto mieć przy sobie smycz, ponieważ w wielu miejscach jest to obowiązkowe.

Najważniejsze przepisy ruchu drogowego dla kamperów i przyczep kempingowych w Portugalii

Ograniczenia prędkości w Portugalii

*w zależności od znaków

Specjalne ograniczenia prędkości dla początkujących kierowców:

jeśli masz prawo jazdy krócej niż rok, będziesz musiał przykleić odpowiednią naklejkę do swojego samochodu i możesz jeździć tylko do 90 km/h, w tym po autostradach.

MiastaOtwarte drogiPrzejściaAutostrady
Samochód50 km/h90-100 km/h *90-100 km/h *120 km/h
Połączenie samochodu/przyczepy kempingowej50 km/h70 km/h80 km/h100 km/h
Samochód kempingowy do 3,5 t DMC50 km/h90-100 km/h *90-100 km/h *120 km/h
Samochód kempingowy powyżej 3,5 t DMC50 km/h80 km/h90 km/h110 km/h

Mandaty:  jeśli przekroczysz dozwoloną prędkość o 20 km/h, będziesz musiał zapłacić grzywnę w wysokości co najmniej 60 euro; o 50 km/h i co najmniej 120 € pochłonie Twój wakacyjny budżet. Zostaniesz również ukarany grzywną w wysokości co najmniej 120 € za niezapięte pasy bezpieczeństwa lub za wyprzedzanie, gdy nie jest to dozwolone. A od początku 2021 r. każdy, kto podczas jazdy będzie korzystał z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego, zostanie obciążony kwotą co najmniej 250 euro.

Drogi płatne w Portugalii

Większość autostrad w Portugalii to drogi płatne. Płatności dokonuje się w sposób tradycyjny na punktach poboru opłat lub za pośrednictwem systemu płatności elektronicznych. Od 2011 roku na określonych trasach akceptowane są wyłącznie opłaty elektroniczne. Trasy te są oznaczone niebieskimi znakami z napisem „Tylko opłata elektroniczna”. Oznacza to, że możesz płacić tylko online za korzystanie z tych autostrad, które obejmują A4, A8, A13, A17, A19, A22, A23, A24, A25, A27, A28, A29, A33, A41, A42.

Aby zapłacić za przejazd drogą elektroniczną, musisz się wcześniej zarejestrować. Wjeżdżając do kraju, udaj się do jednego z „Punktów powitalnych” na granicy, aby zarejestrować swój pojazd w systemie poboru opłat. „Punkty powitalne” znajdziesz tutaj: A28 – Viana do Castelo, A24 – Chaves, A25 – Vilar Formoso, A22 – Vila Real de Santo António.

Wysokość opłaty zależy od odległości i kategorii pojazdu. Istnieje jednak 12-godzinny limit czasu między dwoma punktami poboru opłat. Jeśli chcesz zrobić sobie przerwę na parkingu lub zdrzemnąć się w kamperze, postaraj się nie przekraczać limitu czasu, w przeciwnym razie zostaniesz obciążony podwójną opłatą za najdłuższą możliwą trasę do punktu poboru opłat.

Klasy pojazdów:  opłata za przejazd w Portugalii jest naliczana według czterech klas pojazdów, które są oparte na liczbie osi i wysokości przedniej osi.

Systemy opłat drogowych w Portugalii

Istnieją cztery różne sposoby dokonywania elektronicznych opłat drogowych w Portugalii. W zależności od rodzaju i długości pobytu wybierz system, który najbardziej Ci odpowiada:

1. Easy Toll:  ten wariant jest najlepszym wyborem przy dłuższych pobytach do 30 dni. Wymagana jest ważna karta kredytowa, którą należy okazać w jednym z „Punktów powitalnych”. Twoja tablica rejestracyjna zostanie sfotografowana i połączona z Twoją kartą kredytową. Wszystkie naliczone opłaty drogowe zostaną automatycznie pobrane z Twojego konta karty kredytowej. Po rejestracji otrzymasz bilet, który musisz zachować. Jest to dowód uiszczenia opłaty drogowej, na przykład podczas policyjnej kontroli drogowej.

2. Usługa płatna: ten system jest idealny na krótkie wakacje w Portugalii. Po przyjeździe trzeba kupić coś w rodzaju winiety za 20 euro, a potem można jeździć tyle, ile chcesz przez 3 dni. Alternatywnie możesz zapłacić za określony odcinek trasy, na przykład z lotniska w Faro do granicy z Hiszpanią. Za winietę można zapłacić gotówką lub kartą kredytową i doładowywać ją przez rok. Usługa TollService jest dostępna nie tylko na przejściach granicznych, ale także we wszystkich oddziałach Poczty Portugalskiej (CTT), biurach turystycznych, stacjach obsługi autostrad oraz w Internecie.

3. Karta opłat drogowych: to rozwiązanie jest odpowiednie dla każdego, kto często podróżuje do Portugalii. Jest ważny przez rok i można go doładować online za 5, 10, 20 lub 40 euro. Karta TollCard jest aktywowana za pomocą wiadomości SMS, a na telefon komórkowy otrzymasz również wiadomości informujące o zbliżającym się wyczerpaniu środków. Kartę TollCard możesz otrzymać nie tylko na przejściach granicznych, ale również we wszystkich oddziałach Poczty Portugalskiej (CTT), biurach turystycznych, stacjach obsługi autostrad oraz w Internecie. Uwaga:  dotyczy to tylko elektronicznych tras płatnych. Za pozostałe „klasyczne” odcinki trasy trzeba będzie uiścić dodatkową opłatę.

4. Przez Verde Box: inny system o nazwie „Via Verde Box” może być również używany do uiszczania wszystkich opłat drogowych. Via Verde Box to chip RFID, który jest przymocowany do przedniej szyby i pobiera płatności bezpośrednio z Twojego konta. Jednak aby skorzystać z tej usługi, potrzebujesz portugalskiego numeru podatkowego i portugalskiego konta bankowego, co utrudnia dostęp wczasowiczom. Są usługodawcy, którzy działają jako pośrednicy, ale pobierają dość wysokie opłaty manipulacyjne. Punkty poboru opłat mają osobny pas dla użytkowników Via Verde Box, na których nie muszą się już zatrzymywać.

Stacje benzynowe – godziny otwarcia i formy płatności w Portugalii

Generalnie, stacje benzynowe w Portugalii są otwierane o 6 lub 7 rano i zamykane między 21:00 a 23:00. Wiele stacji obsługi przy autostradach oferuje całodobowy serwis („aberto 24 horas”). Możesz zapłacić gotówką lub kartą kredytową. Niektóre stacje benzynowe akceptują również karty EC.

Szukając miejsca parkingowego w Portugalii, zwróć uwagę na kolor zatok parkingowych. 

Ogólne zasady ruchu drogowego w Portugalii

Przegląd ważnych zasad parkowania:

  • – Żółte oznaczenia i znaki „Estacionamiento prohibido”: zakaz parkowania
  • – Niebieskie oznaczenia: parkowanie jest dozwolone z biletem parkingowym
  • – Białe oznaczenia: dozwolone jest bezpłatne parkowanie
    – Uważaj na przystanki autobusowe: zakaz parkowania 5 m wcześniej i 25 m za
  • – Przystanki tramwajowe: zakaz parkowania w promieniu 6 m po obu stronach
  • – Przejścia drogowe: zakaz parkowania 5 m przed
  • – Pojazdy nie mogą być parkowane nocą poza terenem zabudowanym (kara grzywny w wysokości do 1250 €).

Nowa zasada noclegów w kamperach i przyczepach kempingowych:
W zasadzie bezpłatny kemping nie był oficjalnie dozwolony w Portugalii, nawet w ciągu ostatnich kilku lat. Jednak na początku 2021 r. przepisy zostały ponownie zaostrzone. W związku z tym samochody kempingowe i zestawy samochodów/przyczep kempingowych mogą teraz parkować tylko w miejscach specjalnie wyznaczonych dla tych pojazdów. Pobyty z noclegiem są również dozwolone tylko na polach kempingowych i przyczepach kempingowych. Kary za bezpłatne biwakowanie mogą kosztować nawet 60-300 euro, na obszarach Natura 2000 lub w rezerwatach przyrody od 120 do 600 euro.

Limit alkoholu w Portugalii:
Dozwolony limit alkoholu w Portugalii to 0,5‰. Limit dla kierowców z mniej niż trzyletnim stażem jazdy wynosi 0,2 centa.

Foteliki samochodowe dla dzieci:
Foteliki dziecięce są obowiązkowe dla dzieci poniżej dwunastego roku życia i poniżej 1,35 m. Poduszka powietrzna powinna być wyłączona, gdy na przednim fotelu pasażera podróżuje dziecko w wieku poniżej trzech lat, które powinno być przypięte pasami w foteliku samochodowym zwróconym tyłem do kierunku jazdy.

Wymóg kamizelki odblaskowej:
W Portugalii kamizelki odblaskowe są obowiązkowe, ale nie w przypadku pojazdów zarejestrowanych za granicą. Jednak dla własnego bezpieczeństwa należy zawsze mieć przy sobie kamizelki odblaskowe.

Zwisające znaczniki ładunku:
Zwisające ładunki (takie jak bagażnik na rowery) mogą wystawać do 55 cm z przodu i do 45 cm z tyłu. Muszą być oznaczone tablicą z czerwono-białymi paskami.