Co warto wiedzieć przed podróżą kamperem lub z przyczepą do Szwajcarii?

Co musisz wiedzieć przed wyjazdem do Szwajcarii: ciekawostki, zasady ruchu drogowego i praktyczne wskazówki.

Wjazd do Szwajcarii

Wymagania wjazdowe dla obywateli UE: przyjeżdżając jako turyści, obywatele UE potrzebują (tymczasowego) paszportu lub (tymczasowego) dowodu osobistego lub paszportu dla dziecka.

Wymogi wjazdowe dla obywateli brytyjskich : przyjeżdżając jako turyści, obywatele brytyjscy potrzebują paszportu (dziecięcego), który ma co najmniej trzymiesięczny okres ważności po planowanym wyjeździe i nie jest starszy niż dziesięć lat w momencie wjazdu do kraju. Nie będziesz potrzebować wizy, jeśli pozostaniesz do 90 dni w okresie 180 dni. Wizyty w krajach strefy Schengen w ciągu ostatnich 180 dni przed podróżą wliczają się do 90 dni. Pobyty dłuższe niż 90 dni wymagają wizy.

Wymagania wjazdowe dla dzieci: osoby niepełnoletnie (poniżej 18 roku życia) podróżujące z Tobą, np. znajomi Twoich dzieci, powinni posiadać poświadczone oświadczenie o wyrażeniu zgody przez rodziców lub opiekuna prawnego.

Wymogi wjazdowe dla zwierząt domowych z krajów UE:  psy, koty i fretki potrzebują unijnego paszportu dla zwierząt domowych, identyfikatora w postaci mikroczipu oraz ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, które ma co najmniej 21 dni. Zwierzęta młodsze niż 15 tygodni nie mogą wjeżdżać do Szwajcarii. Ostrzeżenie: psy z przyciętymi uszami lub obciętymi ogonami są zabronione w Szwajcarii. Jednak wczasowicze mogą wjechać do kraju z takim psem, jeśli zgłoszą to w urzędzie celnym i wpłacą kaucję, która zostanie zwrócona przy opuszczeniu kraju.

W Szwajcarii nie ma jednolitych przepisów dotyczących psów. Każdy kanton ustala własne przepisy dotyczące wymagań dotyczących smyczy i ograniczeń rasowych. Dlatego z wyprzedzeniem dowiedz się o przepisach obowiązujących w miejscu docelowym.

Najważniejsze przepisy ruchu drogowego dla kamperów i przyczep kempingowych w Szwajcarii

Ograniczenia prędkości w Szwajcarii dla samochodów, kamperów i kamperów

Naruszenia przekroczenia prędkości mogą skutkować wysokimi grzywnami. Na przykład, jeśli przekroczysz dozwoloną prędkość o 1-5 km/h na terenie zabudowanym i poza nim, będziesz musiał zapłacić grzywnę w wysokości 40 CHF (ok. 38,60 €); o 16-20 km/h poza terenem zabudowanym 240 CHF (ok. 222 EUR) i za jeszcze wyższe naruszenia do 600 CHF (ok. 555 EUR). Agresja drogowa w Szwajcarii może być nawet zagrożona karą pozbawienia wolności do roku.

Specjalne zasady dla kombinacji samochód/przyczepa kempingowa: Kombinacje
samochód/przyczepa kempingowa nie mogą korzystać z lewego pasa na trzypasmowej autostradzie.

MiastaOtwarte drogiPrzejściaAutostrady
Samochód50 km/h80 km/h100 km/h120 km/h
Połączenie samochodu/przyczepy kempingowej50 km/h80 km/h80 km/h80 km/h
Samochód kempingowy do 3,5 t DMC50 km/h80 km/h100 km/h120 km/h
Samochód kempingowy powyżej 3,5 t DMC50 km/h80 km/h100 km/h100 km/h

Drogi płatne w Szwajcarii

Opłaty drogowe należy uiścić przy wjeździe do Szwajcarii. System jest prosty: kupujesz roczną winietę (40 CHF, ok. 38,60 €, w 2022 r.) i możesz korzystać ze wszystkich szwajcarskich autostrad i dróg krajowych przez 14 miesięcy. Dodatkowe opłaty za przejazd trzeba uiścić na dwóch odcinkach: przy Wielkim Tunelu św. Bernarda i Munt la Schera. Winieta roczna obowiązuje od 1 grudnia poprzedniego roku do 31 stycznia następnego roku dla wszystkich pojazdów i przyczep o masie całkowitej do 3,5 tony. Winietę można dostać bezpośrednio na granicy oraz na stacjach benzynowych w pobliżu granicy. Winietę można również zamówić online.

Ważny: dla przyczep i przyczep kempingowych wymagana jest osobna winieta, nawet jeśli pojazd ciągnący ma już winietę. Musi być przymocowany „na łatwo dostępnej i nieusuwalnej części” przyczepy. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, władze będą tolerować naklejanie winiety na kopii dowodu rejestracyjnego pojazdu i noszenie jej ze sobą, aby nie można jej było ukraść. W przypadku pojazdów o masie 3,5 tony lub większej

należy uiścić „ryczałtową opłatę za pojazd ciężki (PSVA)” . Więcej  informacji o sposobie jego obliczania  znajdziesz tutaj.

Stacje benzynowe w Szwajcarii: godziny otwarcia i metody płatności

Większość stacji benzynowych w Szwajcarii jest otwarta od około 6 rano do 23, ale są też stacje benzynowe w dużych miastach i na autostradach z całodobowym serwisem lub parkometrami. Możesz zapłacić gotówką lub kartą debetową.

Ogólne zasady ruchu drogowego w Szwajcarii

Wymagania dotyczące światła:
w Szwajcarii światła są wymagane przez cały rok, w tym w ciągu dnia. Dlatego zawsze pamiętaj, aby włączyć światła mijania lub światła do jazdy dziennej.

Limit alkoholu:
Dozwolony limit alkoholu w Szwajcarii wynosi 0,5‰. Naruszenia są karane grzywną, konfiskatą prawa jazdy, a w przypadku poważnych naruszeń nawet karą pozbawienia wolności.

Foteliki samochodowe dla dzieci :
Foteliki dla dzieci są obowiązkowe dla dzieci poniżej dwunastego roku życia i mniejszych niż 1,50 m.

Wymóg kamizelki odblaskowej: kamizelki odblaskowe
nie są obowiązkowe w Szwajcarii. Niemniej jednak zaleca się mieć je w pojeździe na wypadek awarii lub wypadku.

Zwisające znaczniki ładunku:
W zasadzie ładunek nie może wystawać poza szerokość pojazdu. Wyjątki mają zastosowanie do sprzętu sportowego, którego nie można rozebrać i o maksymalnej szerokości 2,55 m w przyczepach do sprzętu sportowego i rowerach, które są mocowane z tyłu pojazdu, jeśli zwis nie przekracza 20 cm na stronę, a całkowita szerokość nie jest ponad 2 m. Podobnie reflektory i tablica rejestracyjna nie mogą być zakryte przez ładunek. Jednak znak ostrzegawczy nie jest obowiązkowy. Więcej informacji na temat szwajcarskiego prawa ładunkowego znajdziesz tutaj .

 

Opony zimowe i łańcuchy śniegowe:
Opony zimowe nie są wymagane w Szwajcarii. Są one jednak zalecane, ponieważ kierowca jest prawnie zobowiązany do prowadzenia bezpiecznego pojazdu. A ponieważ jazda na oponach letnich w warunkach zimowych nie jest uważana za bezpieczną, w Szwajcarii jest to przestępstwo. Na niektórych drogach regionalnych stosuje się opony zimowe, a czasem łańcuchy śniegowe. Co więcej, używanie opon z kolcami w pojazdach do 3,5 t DMC jest dozwolone od 1 listopada do 30 kwietnia. Każdy kanton może również przedłużyć ten okres lub zezwolić na jego wykorzystanie na określonych trasach. Upewnij się więc, że Twój kamper jest gotowy na zimę. Więcej wskazówek znajdziesz tutaj .

Korzystanie z telefonu komórkowego w pojazdach:
Z telefonu komórkowego w pojeździe można korzystać wyłącznie do rozmów telefonicznych lub nawigacji za pomocą zestawu głośnomówiącego.

Ważne adresy i numery telefonów dla urlopowiczów w Szwajcarii

Europejski numer alarmowy: 112
Zadzwoń pod ten centralny numer alarmowy, aby uzyskać pomoc od lokalnej policji, straży pożarnej, lekarza pogotowia lub karetki pogotowia. Rozmowy są bezpłatne z telefonu stacjonarnego i komórkowego, nie jest potrzebny numer kierunkowy.

Pomoc drogowa:
Przed podróżą do Szwajcarii skontaktuj się z ubezpieczycielem samochodu lub ubezpieczycielem.